W tym wpisie wytłumaczymy czym jest dekatyzacja. Przekonamy Was dlaczego warto stosować proces dekatyzacji, a także opowiemy na czym polega, oraz co dekatyzacji należy poddawać. Dlatego dzisiaj przychodzimy do Was z solidnie zebraną teorią. Mamy nadzieję, że tym postem odpowiemy na wszelkie wątpliwości i pytania związane z tym tematem!
Co to jest dekatyzacja?
Na portalu Wikipedia możemy przeczytać, że:
,,Dekatyzacja – poddawanie tkaniny działaniu gorącej (ok. 60 °C) wody, pary wodnej i zimnej wody, mające doprowadzić do skurczenia się włókien i stabilizacji ich wymiarów. Ma to na celu uniknięcie zbiegania się tkaniny w okresie użytkowania.??
Istotne jest to, by pamiętać o tym, że temperaturę wody, pary wodnej, czy żelazka należy dopasować do rodzaju materiału. Inne parametry będą dotyczyć tkaniny wełnianą, inne dresówki z ndrukiem. Gdy podejmujemy się dekatyzacji w domowych warunkach, należy pamiętać by ściśle trzymać się wytycznych podanych przez producenta!
Co ma na celu proces dekatyzacji?
Spotkaliście się kiedyś z problemem kurczącej się tkaniny? Kupiliście materiał o wybranych wymiarach, lecz po pewnym czasie uległy one zmianie? Właśnie takim problemom ma zapobiec zalecany przez nas proces dekatyzacji.
? Najważniejszym celem dekatyzacji jest wykurczenie materiału, po to by nie zmienił on swoich wymiarów już po pierwszy praniu, lub podczas początkowego użytkowania.
Dekatyzację jak najbardziej możemy wykonać samodzielnie, nawet na kilka sposobów. My, zdecydowanie polecamy pranie. Piorąc zakupiony materiał, nie tylko zapobiegasz jego nadmiernej kurczliwości, usuwasz tym samym z jego powierzchni wszelkie zanieczyszczenia powstałe przy produkcji. magazynowania czy też dystrybucji. Jakiego typu mogą być to zanieczyszczenia? Resztki farb i smarów z maszyn, kurz, ślady brudnych rąk, pamiętajmy, że dzięki praniu pozbywamy się także nie chcianego zapachy, które mogły pojawić się przy transporcie.
My znamy trzy sposoby na dekatyzację:
1.Prasowanie materiału
2.Pranie w odpowiedniej temperaturze, dostosowanej do rodzaju tkaniny
3.Maczanie tkaniny w gorącej wodzie i płukanie w zimnej
Co warto poddać dekatyzacji?
Jeśli jeszcze Cię nie przekonaliśmy, do tego, że dekatyzacja jest niezwykle pomocną, a wręcz obowiązkową czynnością przypomnimy, że wymienione powyżej zasługi , to wciąż nie wszystko!
? Dzięki dekatyzacji, poddajemy naszą tkaninę wielu próbom, sprawdzając przede wszystkim jej wytrzymałość. Podczas procesu możesz sprawdzić na przykład czy materiał puszcza kolor (czy farbuje)! Usuwając nadmiar farby z wierzchniej części materiału zapobiegamy późniejszemu farbowaniu.
Teoretycznie powinniśmy dekatyzować jedynie tkaniny z naturalnego włókna, takich jak bawełna, czy len. My natomiast, zalecalibyśmy dezaktywowanie również materiałów sztucznych. Zarówno polary, jak i Minky, z natury się nie kurczą. Tak czy inaczej, warto zadbać o sterylność materiału i przeprać je przed samym szyciem by dokładnie usunąć wszelkie, niechciane zanieczyszczenia.
Podsumowując: dezaktywujemy wszystkie materiały, oprócz materiałów wodoodpornych, flizeliny, czy wypełnienia np. watoliny ,,kulki silikonowej!
A teraz czas na Was! Przyznajcie się, stosujecie dekatyzację? Macie może na to jakieś swoje, sprawdzone pomysły, czekamy na Wasze komentarze poniżej!