Tkaniny naturalne na lato

Lato 2020 jest bardzo nietypowe, pogoda szaleje: dzisiaj tropikalny upał, a jutro czeka na nas ulewny deszcz. Jednak problem doboru właściwego materiału na lato pozostaje niezmienny. Jakie tkaniny naturalne wybrać na lato? 

Tkanina naturalna na lato

Jakie tkaniny naturalne są na lato?

Do każdego klimatu da się dobrać odpowiedni materiał. Dla jednego regionu nadaje się perkal (tkanina bawełniana) i len, które doskonale przepuszczają powietrze i chłodzą skórę w upale. Z kolei w chłodniejsze dni przydadzą się tkaniny naturalne wykonane z cienkiej wełny, które są zarówno dobre na +25 i +15 stopni.

Jednak letnie tkaniny naturalne powinny mieć 3 podstawowe cechy: lekkość, higroskopijność, hipoalergiczność. Właściwości te obowiązują w materiałach naturalnych lub mieszanych, sztucznych.

Najlepsze pod względem właściwości tkaniny naturalne na lato to: len, bawełna, wełna, modal, lyocell i cupro.

Tkaniny naturalne na lato:

– len,

– bawełna,

– wełna (cool wool),

– jedwab.

 

bawelna na lato

Bawełna, czyli klasyka gatunku

Jej popularność jest w pełni uzasadniona, ponieważ bawełna jest w stanie wchłonąć do 25% pary wodnej bez wrażenia „mokrego” materiału oraz jest stosunkowo niedroga. Warto zwrócić uwagę na odzież z bawełny oxford, czyli o splocie przypominającym płócienny, która pozornie wygląda na typowo jesienno-zimowy element garderoby. W rzeczywistości ten grubszy rodzaj bawełny zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się ciała, a dzięki jego płóciennej strukturze, skóra może swobodnie oddychać. Podczas upału sprawdzą się jedynie te, które są naprawdę dobrej jakości i mają luźny splot, jak jersey, oxford, satyna oraz batyst.

 

Mamy dla ciebie 10 SPOSOBÓW NA WYKORZYSTANIE TKANINY BAWEŁNIANEJ!

 

tkanina len

Len – bestseller wśród tkanin naturalnych

Materiał o splocie płóciennym i równie wysokiej higroskopijności jak bawełna. Len stanowi bez wątpienia jedną z najlepszych tkanin na lato, gdyż nie tylko chroni przed słońcem, ale i chłodzi. Ponadto jest odporny na działanie morskiej wody. Niestety lniane rzeczy niesamowicie się gniotą i są trudne w utrzymaniu.

 

Dowiedz się więcej o lnianej tkaninie –> tutaj

 

tkanina welniana

Wełna na lato? Zdecydowanie tak!

Choć wielu wełna kojarzy się wyłącznie z sezonem jesień-zima, idealnie sprawdza się przy dużo wyższych temperaturach. Otwarty splot włókien wełnianych tzw. “tropik” lub “cool wool” to świetny materiał na upały. Dzięki właściwościom termoregulacyjnym latem chłodzi, a zimą grzeje oraz doskonale separuje wilgoć od skóry. Świetnie nadaje się na sukienki oraz żakiety czy marynarki. Poza tym, wełna jest odporna na kurz i brud.

 

jedwab na lato

Jedwab – elegancja i jakość tkaniny naturalnej

Jedwab – to najlepszy wybór na letni wieczór. Materiał ten charakteryzuje wysoka higroskopijność – potrafi pochłonąć nawet 30% pary wodnej. Jest przewiewny, a jego dodatkową zaletę stanowi odporność na rozciąganie. Jest on również przyjazny alergikom. Ale posiada ogromne ALE jako materiał na co dzień: jedwab jest bardzo wrażliwym na promienie słoneczne, pod których wpływem się niszczy. Zamiast tego polecamy stosować materiały sztuczne II i III generacji, które są zbliżone do jedwabiu.

 

Pamiętaj: Każdy naturalny materiał powinien mieć w swoim składzie domieszkę tkaniny syntetycznej. Dzięki temu będzie bardziej wytrzymały i posłuży Ci na dłużej. Ważne jednak, aby tkaniny syntetycznej nie było w składzie zbyt dużo. Najlepszej jakości są ubrania z ok. 5-10% domieszką sztucznego materiału (np. poliester, elastan).

tkaniny naturalne

Kategorie