Bawełniane koszule: jak prasować, aby prezentowała się znakomicie?

Krok po kroku: jak prasować aby koszula prezentowała się znakomicie przez wiele godzin.

Prasowanie koszul to wcale nie taka prosta sprawa, jeśli nie znamy kilku ważnych zasad. Aby prawidłowo wyprasować bawełnianą koszulę należy wiedzieć po prostu jak to zrobić. Jak prasować koszulę? Jeśli nie wiemy, wystarczy kilka wskazówek, które należy zapamiętać, a nasze koszule zawsze będą prezentować się doskonale. Bardzo łatwo się tego nauczyć. Poniżej przedstawiamy wskazówki, w jaki sposób prawidłowo wyprasować koszulę.

jak prasować

Dlaczego prasowanie koszul jest takie ważne? Po prostu, w dobrze wyprasowanej koszuli wyglądamy dobrze, lepiej, elegancko. Najczęściej koszulę wybieramy w stylizacjach biznesowych, gdy zależy nam na eleganckim i zadbanym efekcie. Dlatego jeśli nawet najczystszą i najpiękniejszą koszulę źle wyprasujemy efekt będzie marny. Będziemy wyglądać po prostu niedbale, niechlujnie. Dlatego umiejętność prasowanie koszul ma znaczenie.

Na szczęście są pewne sposoby, które pozwalają raz na zawsze pożegnać się z efektem źle wyprasowanej koszuli. Kiedy poznamy te tajniki, zapewnimy sobie stały komfort i pewność. Zawsze będziemy wyglądać efektownie w bawełnianej koszuli, niezależnie czy jest to nasza ulubiona koszula, która służy nam od lat, czy też jest to całkiem nowy nabytek. Efekt nowości i świeżości gwarantowany. Zobaczcie sami i przetestujcie nasz sposób prasowania bawełnianych koszul i nie tylko.

Od czego zaczynamy prasowanie?

Prasowanie koszul zaczynamy od wyboru odpowiedniego żelazka. Nawet jeśli będziemy znać wszystkie zasady odpowiedniego prasowania koszul, ale nasze żelazko pozbawione siły, mocy i pary nie spełnia swoich funkcji nasze starania pójdą na marne. Namęczymy się, poświęcimy czas, a efekt pozostanie tylko w sferze naszych oczekiwań. Aby tego uniknąć, sprawdźmy czy nasze żelazko dobrze działa, czy może jednak po wielu latach użytkowania należy zainwestować w nowy zakup?

Rozpoczynając prasowanie pamiętaj, że koszulę najlepiej prasować zanim jeszcze całkowicie wyschnie. Spowoduje to, że wszelkie zagniecenia będzie zdecydowanie łatwiej rozprasować, a do tego koszula będzie ulegała mniejszym zagnieceniom podczas noszenia. Jeśli jednak koszula już zdążyła wyschnąć, zwilż ją lekko wodą, to wystarczy, aby prasowanie przebiegło gładko.

Kołnierzyk jest najważniejszy

Prasowanie koszul zawsze zaczynamy od kołnierzyka. Nie zapominajmy o tym. Ważne aby się do tego naprawdę przyłożyć. Do tej czynności przykładamy największą uwagę, ponieważ kołnierzyk widać zawsze. To kołnierzyk, a zaraz po nim mankiety wystają spod płaszcza, żakietu, marynarki. Aby dobrze wyprasować kołnierzyk należy go rozłożyć płasko na desce. Prasowanie rozpoczynamy najpierw od wewnętrznej strony, przechodzimy żelazkiem od kantów do środka. Następnie prasujemy zewnętrzną stronę dokładnie w taki sam sposób. Po perfekcyjnym wyprasowaniu kołnierzyka, kołnierzyk sam się doskonale złoży, jak założymy koszulę. Żelazko nie musi w tym dodatkowo pomagać.

Jak wyprasować barki koszuli?

Po wyprasowaniu kołnierzyka przechodzimy do prasowania barków. Ten element koszuli wymaga od nas pewnej zręczności i dokładności. Aby dobrze wyprasować tą część koszuli należy przesunąć się do węższego końca deski. Aby najmniej się natrudzić, szpic deski wkładamy w początek rękawa i żelazkiem wygładzamy jeden bark, następnie drugi. Ważne, aby tego fragmentu koszuli nie prasować razem z połami koszuli. Jeśli tak zrobimy, wówczas wytworzy się kant na ramieniu, a to już nie będzie się dobrze prezentowało na naszej koszuli.

Prasujemy rękawy

Po wyprasowaniu jednego barku czas na wyprasowanie rękawów koszuli. Ważne jest odpowiednie rozłożenie rękawa na desce. Złóż dokładnie rękaw koszuli wzdłuż jego szwu i połóż go na desce z otwartymi mankietami. Prasowanie tego fragmentu zaczynamy od mankietów. Pamiętaj, że wszystkie guziki muszą być odpięte. To absolutna konieczność, aby dobrze je rozprasować. Mankiety prasujemy najpierw po wewnętrznej stronie, a następnie po zewnętrznej. Po wyprasowaniu jednego mankietu nie przechodzimy od razu do prasowania drugiego, prasujemy cały rękaw. Dopiero po wyprasowaniu całego rękawa przechodzimy do kolejnego mankietu i kolejnego rękawa.

Jak prasować “plecy” koszuli?

Następnie zwracamy uwagę  na część ramienną naszej bawełnianej koszuli. Jest to element koszuli, która łączy kołnierzyk z tyłem koszuli. Aby dobrze wyprasować ten niewielki fragment, musimy umieść jedno ramię koszuli na najwęższym końcu deski do i przesunąć żelazkiem od szczytu ramienia do samego środka koszuli.

Jak dokładnie prasować przód tkaniny?

Kolejny krok prasowania naszej bawełnianej koszuli jest najszybszy i najłatwiejszy do wyprasowania. To przód koszuli. Aby jednak zrobić to dokładnie, ułóż jedną z frontowych części koszuli na szerszym końcu deski. Jeżeli Twoja koszula ma kieszenie, prasowanie tej części koszuli zacznij właśnie od nich. Te części prasuj powoli, aby wszystko przebiegło bez zakłóceń i aby nie pojawiły się nowe zagięcia. Zwróć uwagę, aby dokładnie wyprasować miejsca gdzie znajdują się szwy. Na koniec dobrze wyprasuj miejsca wokół guzików.

To prawie koniec!

Ostatnia część jaka zostaje nam do wyprasowania to tył koszuli. Aby dokładnie to zrobić rozłóż równo tą część koszuli  na szerszej części deski. Prasowanie zacznij od górnej części. Powoli przesuwaj żelazkiem w dół. Mamy to! Po zakończeniu prasowania swojej koszuli wróć jeszcze na chwilę do kołnierzyka. To ostatni ruch. Ponowne przesuń żelazkiem po kołnierzyku.

Aby uniknąć poprawek, po zakończeniu prasowania, powieś ją na wieszaku, chyba że zakładasz ją od razu. W tym przypadku odczekaj chwilę, aż koszula ostygnie od gorąca pary.

Kategorie