Rolety rzymskie zyskały szczególną popularność we wnętrzach domowych ze względu na swoją uniwersalność, prostotę i kompatybilność z różnymi stylami. Rolety rzymskie mogą być sterowane ręcznie lub automatycznie (przy pomocy pilota). Podnosząc się, płótno układa się w przepiękne fałdy i jest ustawione na dogodnym dla Ciebie poziomie okna. Dzięki temu rolety rzymskie ułatwiają regulację poziomu światła w pomieszczeniu. Rolety rzymskie we wnętrzu to gzyms, do którego przymocowane jest równe płótno, przeszyte poziomo specjalnymi prętami kontrolnymi, za pomocą których powstają fałdy. W dolnej części zasłon wszyty jest środek obciążający, który utrwala kształt zasłon. Rolety rzymskie DIY: dzięki tym wskazówkom możesz łatwo uszyć rolety swoich marzeń w swoim domu! Ale najpierw poznaj podstawy: w tym artykule rozważyliśmy rodzaje rolet rzymskich, najlepsze tkaniny do szycia oraz ciekawe rozwiązania projektowe. Zapraszamy do lektury!
Historia występowania
Rolety rzymskie powstały kilka tysięcy lat temu. Ten rodzaj zasłon pojawił się w czasach Cesarstwa Rzymskiego i stąd jego nazwa. Co zaskakujące, mimo upływu czasu, design rolet rzymskich niewiele się zmienił. Wynika to z prostego mechanizmu i kroju – zasłony wyróżniają się prostymi liniami, elegancją, rygorem i zwięzłością. Zmiany dotyczyły głównie tkanin i dodatkowego wystroju.
Rodzaje rolet rzymskich
- Klasyczne rolety rzymskie (Classic Roman Shades) – to płaskie płótno, które po podniesieniu tworzy poziome fałdy, które nakładają się na siebie. Takie zasłony wyglądają, choć bardzo prosto, ale jednocześnie będą pasować do niemal każdego stylu wnętrza.
- Kaskadowe (Soft Fold Roman Shades) – Kaskadowe rzymskie rolety mają zagięcia nawet po całkowitym otwarciu, które spływają kaskadą w dół zasłony, tworząc piękne draperie. Ten rodzaj zasłony często stosujemy we wnętrzach wykonanych w stylu klasycznym, art deco lub wiejskim.
- Bezramowe (Relaxed Roman Shades) – po bokach i pośrodku takiej rolety zebrane są fałdy tkaniny (przypominające lambrekin).
- Gładkie (Plain Fold Roman Shades) – ten krój jest wykonany z jednego, solidnego kawałka materiału bez szwów. Większość klientów wybiera ją, gdy zależy im na opływowym wyglądzie lub tkaninie z dużym wzorem. Tkanina układa się całkowicie płasko, zapewniając czysty, minimalistyczny wygląd. Wzory na dużą skalę pozostają bez szwów. Idealnie nadają się do płytkich okien i drzwi balkonowych.
Z czego wykonane są rolety rzymskie?
Wybór optymalnego materiału do szycia rolet rzymskich zależy od Twoich wymagań oraz pomieszczenia, w którym zamierzasz ich zamontować. Do kuchni i łazienki lepiej wybrać zasłony łatwe do czyszczenia, do sypialni – z naturalnych tkanin. Zasłony żakardowe lub poliestrowe nadają się do salonu/biura.
Do produkcji zasłon nasi Klienci najczęściej wybierają materiały naturalne lub syntetyczne. Najczęściej używane:
- Bawełna, len – dobrze przepuszczają powietrze, harmonijnie dopełniają wnętrze w naturalnym stylu. Jedynym minusem jest to, że bawełna ma słabą zdolność do zachowania kształtu, ale w przypadku rolet bezramowych jest to raczej atutem, niż wadą. Sprawdź, bawełna naturalna surowa i wzorzysta.
- Materiały syntetyczne, które cieszą odpornością na czynniki zewnętrzne oraz łatwością pielęgnacji. Tkaniny syntetyczne dobrze zachowują swój kształt, a także nie blakną na słońcu.
- Żakard to niesamowicie gęsta tkanina o przyjemnej fakturze. Zasłony żakardowe są mniej podatne na uszkodzenia, stabilne wymiarowo, w pozycji rozwiniętej zapewniają pełną ochronę przed światłem słonecznym.
- Naturalny len – opcja dla każdego wnętrza. Lniane zasłony wyglądają bardzo elegancko, ale przy ich pielęgnacji mogą sprawić kłopoty (jak i w przypadku każdego wyrobu z lnu). Zdecydowanie nadaje się do pokoju dziecięcego, sypialni oraz salonu.
Rolety rzymskie we wnętrzu: wcielamy ciekawe pomysły
Dzięki takim zasłonom wnętrze może jawić się w zupełnie nowy sposób. Dlatego nie bój się eksperymentów projektowych. Zrealizuj jeden z naszych pomysłów:
- Połączenie rolet rzymskich i zasłon. To jest to, czego potrzebujesz do wnętrza klasycznego lub w stylu vintage.
- Rolety z materiału pasującego do obrusu/dywanu – opcja do minimalistycznego wnętrza. Jeśli urządziłaś swój pokój w jasnych kolorach, zasłony w tym samym odcieniu z obrusem lub dywanikiem mogą służyć jako świetny akcent.
- Rolety rzymskie o wzorze zbliżonym do mebli to wspaniała opcja na proste i harmonijne wnętrze.
- Rolety rzymskie będą się dodatkowo różnić pod względem przepuszczalności światła, dlatego warto wybrać najlepszą opcję do danego pomieszczenia. Do pomieszczeń położonych po słonecznej stronie idealnie sprawdzą się zasłony zaciemniające z tkaniny blackout. A jeśli okna wychodzą na stronę zachodnią – zwróć uwagę na przezroczyste lub półprzezroczyste materiały.
- Rolety rzymskie można zamocować zarówno na każdej szybie, jak i na całym otworze okiennym.
Dziękujemy za poświęcony na przeczytanie czas. Mamy nadzieję że ten poradnik był ciekawy i pomocny! Doceniamy dobre sugestie i chętnie opublikujemy Twój własny DIY projekt na naszym blogu! Pochwal się własnymi robótkami na naszej grupie na FB, stworzonej specjalnie dla naszych Klientów i prawdziwych miłośników szycia!
Zapraszamy do naszego sklepu i życzymy przyjemnych i wygodnych zakupów!