ABC szycia: szyjemy pościel.

Kolejna część naszego poradnika dla początkującej krawcowej: ABC szycia

Jeśli uszyłyśmy ocieplany kocyk to na pewno poradzimy sobie z pościelą. Uszycie powłoczek na kołdrę i poduszkę to chyba najprostsze co może być dla początkującej krawcowej. Do tego proste prześcieradło i będzie gotowa pościel nie tylko na dziecięce łóżeczko.

abc szycia

Zaczynamy szyć pościel!

Najpierw musimy się zorientować jakie mamy wypełnienia, czyli wymiar naszej poduszki i kołdry oraz wymiar materaca. Jeśli będziemy szyć pościel na “dorosłe” łóżko zwykle jest to poduszka o wymiarach 70/80 cm, a kołdra 160/200 cm. Produkowane tkaniny pościelowe sprzedawane w naszym sklepie są idealnie dostosowane do takich wymiarów, dzięki czemu szycie powłoczek nie wymaga sztukowania. W przypadku pościeli dziecięcej, mniejszej,  już w ogóle nie będzie problemu. Musimy przygotować się do zakupu tkanin dokładnie wyliczając jej ilość. Skupię się  więc na pościeli dużej, standardowej. Wiemy, że tkanina ma szerokość 160 cm, a więc złożona na pół będzie stanowić szerokość naszej poduszki. Nie widać naddatku na szwy, ale poducha wciśnie się bez problemu musimy jednak uwzględnić zapięcie dla poszewki i to należy zrobić po jej szerszym boku. Prosty rachunek: na powłoczkę na poduszkę potrzeba 70cm plus dokładka na zapięcie: suwak lub guziki. Na suwak wystarczy kilka centymetrów. Pod guziczki nieco więcej. Zakupione 80 cm wystarczy. Podobnie wygląda wyliczenia na kołdrę, którą szyjemy z całej szerokości, a więc potrzeba dwie długości plus obszycia, a więc musimy przeznaczyć co najmniej 420 – 430cm.

Wstępna obróbka tkaniny.

Przed szyciem bezpiecznie jest zdekatyzować tkaninę, aby nie było niespodzianek. Dekatyzcja – to namoczenie tkaniny w gorącej wodzie, która spowoduje, że tkanina się skurczy, co jest naturalnym procesem w przypadku bawełny. Zwykle to kurczenie jest podczas pierwszego prania.

ABC szycia

Przystępujemy do szycia rozcinając materiał wyliczony na poduszkę i poszwę kołdry. Radziłabym zrobić zapięcia na suwak. Są dzisiaj dostępne w sprzedaży specjalne suwaki pościelowe, delikatne z dyskretnym suwadełkiem. Znacznie praktyczniejsze, szybsze w obsłudze niż tradycyjne guziki czy tzw.spinki, a i podczas prania, zasunięte powodują, że nie wpadają nam wszystkie drobne rzeczy do jednej poszewki. Suwak wszywamy po zeszyciu boków i zawsze po prawej stronie. Wygodniej będzie go wszywać, jeśli nie będzie się zaczynał i kończył z samego brzegu. Zaszywamy po kawałku poszewki, a pod resztę podkładamy suwak i wpinamy szpilkami tak, aby tkanina spotkała się na środku na styk i zasłoniła ząbki suwaka. Szyjemy oczywiście specjalną półstopką, która jest w wyposażeniu każdej maszyny do szycia.

Uszycie prześcieradła to po prostu obszycie uciętych boków tkaniny podwójnie 1,5 x 1,5 cm. Tym razem obszycie brzegów fabrycznych możemy sobie darować ? zwykle w bawełnach są ładne i nie strzępią się.

Kolorowych snów!

Kategorie