Dresówka pętelka czy Dzianina Single Jersey? Co wybrać?

Ostatnio, jednym z najpopularniejszych materiałów stała się dzianina dresówka! Dlaczego? Jest bardzo praktyczna i posiada wiele zalet! Ciekawi Cię jakich? Zapraszamy do przeczytania poniższego wpisu!

Co to jest dzianina?

Istnieje parę podstawowych pojęć, które należy opanować by móc dobrze zrozumieć czym różnią się poniektóre materiały! Dlatego też przypomnijmy je sobie, zanim przejdziemy do podejmowania decyzji w sprawie zakupów!  🙂

SUROWIEC – tworzywo z którego wykonywane są tkaniny. Do surowców możemy zaliczyć na przykład len, konopie czy też bawełnę. Każdy z surowców wymaga lekko innego wyposażenia tkalni, stąd też często decyzja o tym, by poszczególne zakłady produkcyjne wytwarzały tylko jeden rodzaj tkaniny.

MATERIAŁ – materiały możemy podzielić na: tkaniny i dzianiny, choć w języku potocznym w ten sposób tak nazywane są ogólnie tkaniny. Podział materiału wynika z odróżnienia od siebie sposobu pozyskiwania materiału.

TKANINA – powstaje z dwóch układów nitek – osnowy i wątku. Są one ułożone w splot. Jest znacznie mniej elastyczna. Tkanina często uważana jest za bardziej elegancki materiał niż dzianina. To z niej powstają często koszule, czy też klasyczne marynarki.

DZIANINA – w przeciwieństwie do tkaniny tworzona jest z jednej nitki. Tworzy się ją bardzo podobnie do procesu robienia na drutach! Nitka uformowana jest w oczka, tworząc  prostopadłe i połączone ze sobą rzędy. Z dzianiny powstaje wszystko co wygodne i rozciągliwe. Dlatego też matki w szczególności upatrzyły sobie dzianinę tzw. ,,dresówkę” !

Dresówka pętelka

Przejdźmy teraz do rozróżnienia dzianiny na dwa rodzaje! Dzianina dresówka pętelkadzianina single jersey!

Dzianina dresowa powszechnie nazywana dresówką to materiał,  który jest bardzo chętnie wykorzystywany do szycia nieco grubszych projektów, a zwłaszcza wygodnych ubrań! Dresówka pętelka charakteryzuje się tym, że po jednej stronie jest gładka, a po drugiej wykończona jest małą pętelką.

Dzianina pętelkowa to mięciutki, delikatny materiał, który jest idealny dla dzieci jak i dorosłych! Uszyjesz z niego mięciutkie bluzy, dresy, wygodne czapeczki lub cieplutkie kominy!

CECHA  CHARAKTERYSTYCZNE: wykończenie pętelkowe

Dzianina single jersey

Jest to wyjątkowo lekka, cienka i elastyczna dzianina! Od dresówki, dzianina Single Jersey różni się przede wszystkim gramaturą!  Jest ona znacznie cieńsza i lżejsza, dlatego też świetnie nada się do szycia znacznie lżejszych projektów. Dzianina świetnie sprawdzi się do stworzenia odzieży całorocznej. Można uszyć z niej na przykład zwiewne spódnice, barwne sukienki czy też przewiewne t-shirty, spodenki.  Może nawet spełniać role delikatnej podszewki.

CECHA  CHARAKTERYSTYCZNE:  delikatnie rolujący się brzeg tkaniny.

Kategorie