Jak uszyć legowisko dla psa i kota – zrób to sam!

Prawie każdy zwierzak domowy musi mieć przytulny kącik! Ale to nie znaczy, że musisz dać swojemu psu lub kociakowi nudną starą poduszkę lub koc. Dziś na rynku dostępnych jest wiele zabawnych i fantazyjnych legowisk dla psów, w tym legowiska tipi, pozwalające na drzemkę w miejscu, w którym poczuje się bezpiecznie. Legowiska w stylu Tipi są bardzo zróżnicowane pod względem estetyki i łatwości użytkowania. Nasza wspaniała Klientka – Sandra Pałac jest prawdziwą mistrzynią w szyciu cudownych tipi dla kotów! Sandra chętnie podzieli się swoim doświadczeniem i pokaże Ci, jak uszyć wymarzone legowisko dla psa własnymi rękoma! Poniżej podpowiadamy, jak krok po kroku uszyć tipi, które spełni oczekiwania – Twoje i Twojego ulubieńca. 

Materiały niezbędne do szycia tipi:

  • bawełna zasadnicza (2 m2, tutaj biały materiał w gwiazdki)
  • bawełna na trapez nad wejście do tipi ( 10 cm x 21 cm x 20 cm, materiał granatowy w gwiazdki)
  • materiał minky lub velvet (1 m2)
  • kulka silikonowa (od 0,5 kg do 1 kg)
  • wałki drewniane (dostępne w każdym markecie budowlanym, grubość: 8 mm*, długość: 100 cm)
  • standardowa maszyna do szycia

*przy grubszych wałkach należy dodać odpowiednio więcej materiału na tunele.

Szykujemy wykroje:

Z wybranej tkaniny bawełnianej wycinamy: cztery kawałki w kształcie trapezu na ściany i jeden kwadrat na podstawę – dno legowiska. Wycinamy dwa kwadraty z minky o wymiarach podstawy na poduszkę. Z drugiego kawałka bawełny wycinamy trapez nad wejście do tipi.

Należy odrysować wzór sobie na dwóch kawałkach bawełny, aby było łatwiej przy zszywaniu tuneli:

Zaczynamy szycie – legowisko dla psa krok po kroku:

1. Szycie zaczynamy od góry tipi. W każdym kawałku bawełny zasadniczej górną część materiału zawijamy na dwa razy i zszywamy szwem prostym. 

2. Teraz będziemy zszywać tunele na wałki. Po kolei bierzemy każdy kawałek i spinamy szpilkami prawą stronę do prawej. Szyjemy od środka ściegiem prostym po wcześniej narysowanej linii, a od zewnątrz ściegiem zygzakowym na ok. 0,5 cm. 

3. Materiał zszywamy od samej góry do narysowanej wcześniej linii na dole ( 2cm do brzegu materiału zostawiamy niezszyte).

4. Tunele z drewnianymi wałkami będą ukryte wewnątrz tipi. Górne wejście do nich prezentuje się tak:

Jak uszyć legowisko dla psa - zrób to sam! Mamy już szkielet tipi.

Możemy sprawdzić, czy zakupione wałki drewniane mieszą się w tunelach. 

5. Zajmiemy się teraz wejściem do tipi. Rozcinamy od dołu jedną ścianę tipi pośrodku i ok. 2 cm po bokach, zostawiając jednak 20 cm nierozcięte od góry.

6. Boki wejścia i dół zawijamy na dwa razy i zszywamy ściegiem prostym.

7. Do zostawionego na górze miejsca doszywamy trapez z drugiego kawałka bawełny. Ja wszystkim tipi wyszywam ręcznie, haftem łańcuszkowym, imiona. Do tego najlepiej użyć jednokolorowej bawełny. Można także bawełnę zastąpić minky lub welwetem, z którego będzie poducha. Innymi słowy, wszystko zależy od inwencji twórczej. 

8. Ważne, aby przed szyciem sprawdzić, czy nie zszywacie przy okazji tuneli. Jest przy tym trochę gimnastyki, ale nie jest to niemożliwe.

9. Większość tipi jest już uszyta. Następnie doszywamy podłogę i poduchę.

Bierzemy kwadratowy materiał przygotowany wcześniej i z jednej strony zawijamy materiał na dwa razy i zszywamy szwem prostym. Będzie to tzw. próg. 

10. Następnie, łączymy resztę materiału szpilkami z dołem ścian, prawa strona do prawej. Łączymy tylko trzy ściany: samego wejścia nie zszywamy z podłogą. Do dna z przodu tipi doszywamy jedynie tunele:

11. Wejścia na tunele z tyłu tipi rozkładamy tak, aby je również zszyć z dołem. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że drewniane wałki nie porysują podłogi, gdy koty będą chciały nieco przemeblować swój nowy dom. Tak zszyte elementy zabezpieczamy jeszcze ściegiem zygzakowym.

Dopinamy tipi na ostanti guzik

Tipi jest właściwie gotowe. Następnie można je już rozłożyć, a wałki u góry związać sznurkiem, kawałkiem materiału, który pozostał po szyciu. Ważne, aby związać je dość mocno, by przy kocich zabawach nic się nie rozwiązało. 

Jak uszyć legowisko dla psa - zrób to sam!

12. Ostatni element tipi to poducha. Należy zszyć ze sobą dwa kwadratowe kawałki minky o wymiarach 55 cm x 55 cm i zostawiamy otwór ok. 10 cm, aby przez niego włożyć wkład z kulki silikonowej. Dzięki niej poducha będzie miękka, a od ilości zależy jak bardzo gruba będzie. Ewentualnie można użyć watoliny, wtedy poducha będzie bardziej matą. Ja akurat użyłam dwóch różnych kolorów minky, tworząc jaśniejszy pas. Można uszyć poduchę dwustronną z różnych kolorów lub użyć do jej uszycia bawełny (mój osobisty kot ma właśnie taką poduszkę). Kiedy już zadowalająca Was ilość kulki silikonowej jest w środku otwór zszywamy ręcznie. 

Dekorujemy legowisko dla psa:

13. Ostatnią rzeczą, którą można zrobić jest upiększenie wejścia do tipi. Jeśli jednak ktoś nie lubi się z igłą i nitką to można ten element całkowicie pominąć. Doszywam małe kokardki z tasiemek. Następnie nieco marszczę materiał i doszywam kokardki ręcznie. Są one doszyte na stałe:

Tipi może już zostać wręczone nowemu mieszkańcowi! Wejdzie do niego nie tylko kot, ale także mały piesek.

Podziel się swoim doświadczeniem po uszyciu legowiska w sekcji komentarzy – chcielibyśmy wiedzieć, jak tipi sprawdza się dla Twojego szczeniaka, kotka lub pieska! Doceniamy dobre sugestie i chętnie opublikujemy Twój własny projekt na naszym blogu! Pochwal się własnymi DIY-projektami na naszej grupie na FB, stworzonej specjalnie dla naszych Klientów i prawdziwych miłośników szycia! Dziękujemy za poświęcony na przeczytanie czas. Mamy nadzieję że ten poradnik był ciekawy i użyteczny! 

Zapraszamy do naszego sklepu i życzymy przyjemnych i wygodnych zakupów!

Kategorie