Juta – wszystkie właściwości tkaniny

Kiedyś juta nie cieszyła się dużą popularnością, teraz przeżywa prawdziwy renesans. Materiał chętnie wykorzystywany jest na masową skalę na całym świecie. Materiał podbija serca wszystkich zwolenników ekologicznych produktów i biodegradowalny surowców! Swoją popularność zawdzięcza również dużej wytrzymałości oraz odporności na rozciąganie!

 

Juta czyli surowiec pochodzenia roślinnego. Skład juty to 100% włókna, które produkowane jest z rośliny z rodzaju juta. Roślina uprawiana jest w Chinach, Pakistanie, a także w innych krajach o gorącym i wilgotnym klimacie.

Ten ekologiczny materiał ma splot płócienny, dzięki czemu jest wytrzymały i wydajny. Tkanina występuje w kolorze szarym, ecru, czy też złotawym. Juta nadaje się do barwienia. 

Zastosowań tkaniny jutowej jest naprawdę bardzo dużo. Chętnie wykorzystuje się ją również do ogrodnictwa, przy ochronie pni lub podczas transportu roślin. Juta w ostatnim czasie stała się również bardzo popularna przy dekoracji wnętrz. Naturalny kolor juty dobrze sprawdza  się przy dekorowaniu sal weselnych, stołów, a także do ciekawych ozdób świątecznych takich jak na przykład delikatnych bombek. 

Tkaninę jutową można spotkać w wielu sklepach wnętrzarskich pod postacią dekoracyjnych poszewek na poduszki, koszy lub toreb czy nerek! Ta naturalna tkanina wprowadza niepowtarzalny surowy klimat i dobrze łączy się z jasnymi wnętrzami, zielenią oraz drewnem!

Zdj. Pomysł klientki (Bal Cél Cél)  na świąteczną ozdobę z wykorzystaniem juty.

Jak pielęgnować jutę?

Juta jest jednym z najbardziej naturalnych surowców, dlatego też wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli chcemy pozbawić materiał plam:

  • materiał należy prać oddzielnie, w letniej wodzie, przy użyciu delikatnego mydła. Najbezpieczniej prać materiał ręcznie, nie używając przy tym sztucznych detergentów 
  • nie wskazane jest by suszyć jutę w suszarce bębnowej, czy też ją wybielać 
  • nie należy również wystawiać jej na bardzo ostre słońce, może to spowodować wypłowienie materiału 

 

 

Juta i jej cechy

Juta to materiał w pełni biodegradowalny, składa się w 100% z naturalnego włókna. Dzięki temu ma duże możliwości recyklingowe – worki z juty chętnie wykorzystuje się do ponownej  produkcji poszewek lub toreb. Materiał charakteryzuje się surowością, lekkim błyskiem i delikatnym zapachem typowym dla naturalnych tworzyw.

Tkanina jutowa jest bardzo wytrzymała. Warto dodać, że przy coraz dłuższym czasem użytkowania szlachetnieje, zachowując się podobnie do lnu.

Juta stanowi idealny, naturalny akcent do wystrojów wnętrz w skandynawskim czy też rustykalnym stylu.

Zdj. Pomysł na zastosowanie juty przy dekoracjach na stół. Tutaj jest to ozdoba do serwet. Została wykonana z juty oraz białej koronki.

Jeśli masz jakieś nowe pomysły jak wykorzystać ten ciekawy materiał, koniecznie podziel się tym z nami w komentarzu poniżej!

Kategorie