Kalendarz Adwentowy DIY – jak zrobić samodzielnie?

Kalendarz adwentowy DIY

Zaczynamy odliczanie: Święta tuż tuż! Każdy z nas ma setki rzeczy do zrobienia przed świętami, od najbardziej oczekiwanych i przyjemnych po inne, które po prostu trzeba zamknąć przed końcem roku. Dzieci też mają wiele do zrobienia: napisać list do Świętego Mikołaja, zrobić pocztówki dla dziadków, przygotować świąteczne stroje i nauczyć się kolęd … ale to wszystko można zrobić razem, jeśli w Twoim domu zamieszkuje oryginalny kalendarz adwentowy. Dobrze przygotowany kalendarz pomoże Ci uporządkować ważne i przyjemne rzeczy, które planujesz robić samodzielnie lub z całą rodziną. Obecnie istnieje mnóstwo różnych układów kalendarza adwentowego na każdy gust: możesz wybrać gotowy projekt według własnych upodobań lub zrobić kalendarz własnoręcznie! W ramach maratonu ozdób świątecznych przygotowaliśmy dla Ciebie specjalny DIY-tutorial! Razem z naszą utalentowaną klientką Alicją Kozikowską nauczymy się robić kalendarz adwentowy samodzielnie!

Alicjo, dajemy Tobie słowo!

KALENDARZ ADWENTOWY DIY:

ROBIMY KROK PO KROKU! 

 

Kalendarz adwentowy

 

Święta to czas, na który czekam z wielką radością. Dzięki mojej mamie te grudniowe dni zawsze był niezwykły i taki sam klimat chciałabym stworzyć we własnym domu z moimi dziećmi. Kolor, który nasuwa mi się na myśl, gdy idą święta to oczywiście czerwony. Dlatego też chciałam, aby nasz kalendarz był kolorowy, pełen radości w czas oczekiwania!

 

Do uszycia kopert potrzebujemy:

 • 1m bawełny ze wzorem świątecznym (Uwaga! Przy tak małych kopertach kupcie materiał z drobnym wzorem, będzie łatwiej go dopasować);
 • 1m bawełny gładkiej na podszewkę;

*Wszystkie potrzebne materiały może Państwo znaleźć w sklepie Bawełna-Tkaniny!

 • Cyfry od 1 do 24;
 • Opcjonalnie farbę akrylową do malowania liczb, ja pomalowałam je na czarno;
 • Klamerki drewniane do zawieszenia gotowych kopert.

Do stworzenia skrzynki na Listy do Świętego Mikołaja będziemy potrzebować:

 • Skrzynka (użyłam skrzynki na kluczę, ale może to być też skrzynka po ślubnych kopertach);
 • Czerwona farba, najlepiej do drewna;
 • Drewniane literki lub mazak do pisania napisu;
 • Biała farba akrylowa do malowania drewnianych literek;
 • Klej do drewna;
 • Sznurek;
 • Wałek i pędzelek do malowania skrzynki.

Wykrój:

Zróbcie wykrój z kartki lub kartonika. Wymiary są podane na zdjęciu, wysokość od samego dołu do wierzchołka to 21,3 cm. Szerokość to 12 cm, a wysokość do miejsca, gdzie będziemy łączyć wierzchołek to 8 cm. Zapas na szwy jest już uwzględniony.

 

Kalendarz adwentowy DIY

 

Wytnijcie po 24 elementy z tkaniny wierzchniej, która będzie widoczna oraz 24 elementy podszewki. Należy złożyć ich ze sobą po jednej części prawymi stronami do środka i przypiąć szpilkami. Zszywamy ściegiem prostym pamiętając o pozostawieniu otworu ok. 3 cm na wywinięcie, tak jak na zdjęciu. Obcinamy rogi koperty, aby ładniej się układali.

 

Kalendarz adwentowy DIY

 

Wywijamy i wypychamy rogi, żeby były spiczaste (pomogłam sobie ołówkiem). Prasujemy na prawej stronie i zginamy materiał w kształt koperty. Stębnujemy. Można tak jak ja tylko z boków, aby powstała kieszonka lub po całości. Najlepiej zszyć w taki sposób, aby potem ręcznie nie zszywać dziurki po wywinięciu. Zaoszczędzimy dzięki temu dużo czasu 😉 Po wyprasowaniu koperty przyklejamy do nich cyferki, użyłam do tego kleju do drewna. 

 

 

Kalendarz adwentowy DIY

 

Skrzynka na listy do Mikołaja:

Malujemy skrzynkę na czerwono, trzeba to zrobić parę dni wcześniej, żeby wszystkie warstwy farby dobrze wyschły. Malujemy napis na biało i przyklejamy do skrzynki klejem do drewna. Zawiązujemy przygotowane sznurki. U mnie to trzy sznurki po 90 cm, na każdym z nich mieści się po osiem kopert. Ewentualnie można kupić wkręcane małe haczyki w sklepie budowlanym i wkręcić je od spodu skrzynki i zawiesić na nich sznurki. 

 

 

Czas zawiesić koperty na sznurkach klamerkami. Włóż cukierki i karteczki zadań, które możecie wykonać wspólnie np. zróbmy ozdoby świąteczne. Wiele takich zadań, które umilą Wam czas oczekiwania znajdziecie na blogu sklepu Antex. Do pustych kopert możecie też włożyć prośby do Świętego Mikołaja.. zdrowie, spokój, radość.

Mikołaj na pewno będzie wiedział jak je spełnić! 😉

 

Kalendarz adwentowy DIY

 

Aby zobaczyć listę zadań do kalendarza adwentowego kliknij tutaj! Na Ciebie czekają ponad 50 specjalnych zadań i aktywności adwentowych. Spędź ten magiczny czas w domu #zostańwdomu!

Mam nadzieję, że spodobał Wam się mój pomysł na kalendarz adwentowy i będziecie mieć tyle radości z tworzenia, ile miałam ja!

 

Kalendarz adwentowy

 

Z całego serca chcemy podziękować Alicji za poświęcony czas i tak uroczy kalendarz adwentowy! Nadchodzi czas pomyśleć nad prezentami dla bliskich! Zajrzyj do profilu Alicji @alicjakozikowska na Instagram –  ma ona wiele przepięknych projektów i szyje na zamówienie 😉 Mamy nadzieję, że Cię zainspirowaliśmy i wkrótce w każdym domu pojawi się taki (lub inny) kalendarz adwentowy, który pomoże Ci w radosnym i przyjemnym oczekiwaniu na Boże Narodzenie!

 Będziemy wdzięczni jeśli podzielisz się zdjęciami swojego kalendarza w grupie FB, stworzonej specjalnie dla naszych Klientów i prawdziwych miłośników szycia! Dziękujemy za poświęcony na przeczytanie czas.

Bądźcie zdrowi i trzymajcie się ciepło,

Pozdrawiamy serdecznie – zespół sklepu Bawełna-Tkaniny!

 

3 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *