Kołdra obciążeniowa DIY: pytania i odpowiedzi

W ciągu ostatnich 10 lat kołdry sensoryczne cieszą się dużym zainteresowaniem. Wiele osób uważa je za bardzo pomocne – zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Istnieje wiele sposobów radzenia sobie ze stresem i niepokojem: od terapii i leków po ćwiczenia, medytację i aromaterapię, a nawet kąpiel z bąbelkami. Kołdra obciążeniowa ma zwiększoną wagę, dzięki której okryta osoba czuje się bezpiecznie i przytulnie oraz szybko zasypia, jak w ramionach ukochanej osoby. Kołdra obciążeniowa to dość kosztowna przyjemność, ale jeśli uszyjesz ją samodzielnie, będzie o wiele tańsza! Zapraszamy do zapoznania się z tym artykułem przed szyciem – tutaj udzielamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące kołdry obciążeniowej.


Kołdra obciążeniowa DIY: najczęściej zadawane pytania 

Kołdra obciążeniowa DIY: pytania i odpowiedzi
Źródło: Pinterest

1. JAK DZIAŁA KOŁDRA OBCIĄŻENIOWA?

Kołdra obciążeniowa może pomóc obniżyć poziom kortyzolu (hormonu stresu) poprzez „uziemienie” organizmu podczas snu. Dzięki odpowiednio dobranej wadze może pomóc w odprężeniu fizycznym, a następnie psychicznym, zmniejszając ilość hormonu stresu. Terapia kocem sensorycznym polecana jest osobom z zaburzeniami snu, zaburzeniami czucia i układu nerwowego, podwyższonym poziomem stresu, depresją lub jako profilaktyka wyżej wymienionych zaburzeń i chorób. Polecana jest dla dzieci, zapewnia długi i zdrowy sen oraz zapobiega gromadzeniu się stresu w organizmie.

2. CZY MOGĘ USZYĆ TAKĄ KOŁDRĘ WŁASNORĘCZNIE?

Tak, na pewno możesz zaprojektować swoją własną kołdrę obciążeniowa! Nie potrzebujesz nawet bardzo zaawansowanych umiejętności szycia. Jak uszyć kołdrę sensoryczną DIY? W tym artykule pokażemy, jak to zrobić! Możesz użyć różnych rodzajów tkanin i wypełnienia w dowolnym rozmiarze aby dopasować kołdrę do swoich wymagań.Kołdra obciążeniowa DIY: pytania i odpowiedzi

3. A CO Z PRANIEM KOŁDER OBCIĄŻENIOWYCH?

W przypadku koców obciążeniowych zakupionych w sklepie należy zawsze postępować zgodnie z instrukcjami dotyczącymi pielęgnacji dostarczonymi przez producenta. Koc obciążeniowy DIY wypełniony granulatem szklanym z naszego sklepu (znany również jako „mikrokulki szklane”) można prać w pralce w zimnej wodzie i suszyć w suszarce bębnowej w niskich temperaturach lub rozłożyć na płasko do całkowitego wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Używanie niższych temperatur do prania i suszenia pomoże wydłużyć żywotność Twojej kołdry

4. CZYM WYPEŁNIĆ KOC SENSORYCZNY?

Istnieje kilka różnych możliwości wypełnienia koca sensorycznego. Kołdrę obciążeniową DIY można wypełnić kulkami plastikowymi lub mikrokulkami szklanymi, które można prać w pralce. Wypełnienie z szklanego granulatu jest bardzo gęste, dzięki czemu kocyk będzie cieńszy. Szkło jest zdecydowanie najbardziej ekologiczną opcją. Niektórzy zalecają używanie ryżu, kaszy gryczanej lub fasoli, aby wypełnić kołdrę obciążeniową. Chociaż takie wypełnienie jest również ekologiczne, nie należy go w żaden sposób prać ani moczyć.

Kołdra obciążeniowa DIY: mikrokulki szklane

5. JAKĄ WAGĘ POWINIEN MIEĆ KOC OBCIĄŻENIOWY?

Decydowanie o wadze kołdry obciążeniowej to po części osobiste preferencje, a po części matematyka. Aby mieć właściwy wpływ na organizm człowieka, kołdra powinna stanowić 10-12% wagi osoby, dla której ją wykonujesz. Na przykład dla dziecka ważącego 30 kg potrzebny jest kocyk o wadze 3-5 kg. Podobnie, dla osoby dorosłej ważącej 75 kg 10-12% waga kołdry stanowi 8-10 kg. Kołdra nie powinna być zbyt ciężka ani zbyt lekka, w przeciwnym razie nie będzie miała efektu terapeutycznego.

6. CZY SPANIE POD KOŁDRĄ SENSORYCZNĄ JEST BEZPIECZNE?

Tak, możesz bezpiecznie spać pod kołdrą obciążeniową. Kołdry obciążeniowe są idealne do spania — szczególnie dla osób cierpiących na bezsenność. Jedynym minusem jest to, że w zależności od rodzaju użytej tkaniny może się okazać, że koc obciążeniowy może być nieco za ciepły na noc. 

Kołdra obciążeniowa DIY: pytania i odpowiedzi Źródło: Pinterest

Mamy nadzieję, że nasze odpowiedzi dotyczące koca sensorycznego pomogą Ci zdecydować, jakie materiały wybrać i zrozumieć, jakie są podstawowe funkcje i zalety kołdry obciążeniowej!

Doceniamy dobre sugestie i chętnie opublikujemy Twój własny projekt na naszym blogu! Pochwal się własnymi DIY-projektami na naszej grupie na FB, stworzonej specjalnie dla naszych Klientów i prawdziwych miłośników szycia! Dziękujemy za poświęcony na przeczytanie czas. Mamy nadzieję że ten poradnik był ciekawy i użyteczny! 

Zapraszamy do naszego sklepu i życzymy przyjemnych i wygodnych zakupów!

Kategorie