Kostka sensoryczna dla malucha | DIY

Kostki sensoryczne idealnie sprawdzą się dla małych dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę z poznawaniem otaczającego ich świata! Milutkie, kolorowe i bezpieczne – takie cechy powinna spełniać kostka sensoryczna. Taka zabawka ma przede wszystkim stymulować mózg noworodków pobudzając zmysły wzroku i dotyku, oraz pozytywnie wpływać na rozwój starszych już dzieci.

Kostka w pierwszej kolejności musi wzbudzić u dziecka zaciekawienie! Jak to zrobić?

Sekret polega na odpowiednim dobraniu materiałów i dodatków które otaczają kostę z każdej strony, tak by oddziaływała na każdy zmysł malucha! Przede wszystkim na zmysł wzroku i dotyku. Musi być również starannie uszyta, po to by dziecka podczas zabwy nie mogło dostać się do środka! 😉

Lista zakupów, czyli co potrzebujesz by uszyć kostkę

Materiały:

  • różne resztki bawełny (Można wykorzystać 6 różnych resztek. Polecamy kupić gotowy zestawy ścinek bawełny. Dzięki temu otrzymamy duży wybór wzorów w małych wymiarach, które idealnie nadają się do szycia takich drobiazgów jak kostka! 😉
  • opcjonalnie możemy wykorzystać również kocyki Minky, lub delikatny Velvet
  • wypełnienie

Dodatki: 

  • tasiemki do wszycia ozdobnych pętelek
  • guziki, koraliki (dla starszych dzieci – ozdoby, które urozmaicą zabawkę)

Do szycia będziesz potrzebować: 

  • nożyce do papieru
  • centymetr krawiecki
  • nożyce do krojenia materiału
  • igły do szycia, lub maszyna
  • samoznikający marker

Przedstawiamy Wam przykłady kostek sensorycznych wykonanych przez naszych czytelników i zadowolonych klientów!  Panie do uszycia tych cudnych zabawek, wykorzystały nasze tkaniny, zarówno wzorzyste jak i gładkie. Ważną rolę odegrała także tkanina Minky. Milusi kocyk z okrągłymi wypustkami dostarcza ciekawskim paluszkom dzieci dużo delikatności, natomiast wystające pętelki ciekawią i bawią jednocześnie! Wiadomo, że to co można ciągnąć, sprawdzić, dotknąć jest najbardziej interesującą sprawą! 😉 Psst! Sprawdź jaki świetny efekt uzyskasz doszywając do kostki … metkę! Najlepiej by była szeleszcząca!

  • Dlatego też kostki muszą być bardzo dokładnie i solidnie zszyte – by ciekawość nie doprowadziła ślicznych zabawek do rozerwania!

Bodźce wzroku dla noworodka

Zwróćmy uwagę również na dobory kolorów. Dostosujmy je do wieku dziecka, pamiętając w jakim wieku, które kolory są rozpoznawane najlepiej! Jak możemy zobaczyć poniżej, pamiętała o tym Pani Agnieszka Siwicka. Pani Agnieszka uszyła kontrastową kostkę, zwracając uwagę na najbardziej pożądane kolory dla noworodka. Tuż po urodzeniu malutkie dzieci nie rozróżniają kolorów, natomiast dostrzegają jedynie największe kontrasty.

,,Badania dowodzą, że już po tygodniu pokazywania niemowlętom przez około 3 minuty dziennie kontrastowych biało-czarnych obrazów ich zdolność skupienia uwagi na obrazie wydłużyła się z 10 do nawet 90 sekund. Dziecko, skupiając wzrok na obiekcie przekazuje informacje do najgłębszej części mózgu, co wpływa na stymulacje jego wzrostu.”  (Zródło: Dr. Ludington-Hoe, S., ?How to Have a Smarter Baby?, Bantam Books, 1985, strona. 74., w: Bobas lubi kontrast)

Nie zapominajmy także o bezpieczeństwie naszych maluszków! Materiał musi spełniać wymogi standardów bezpieczeństwa, posiadać ertyfikat Oeko Tex Standard 100 w klasie I. Wówczas mamy pewność, że tkanina spełnia restrykcyjne wymogi, które wymagane są od zabawek dla niemowląt, czy małych dzieci.

 

Zastosowanie kostki sensorycznej

Możemy wykorzystać ją na wiele sposobów!

  • Może to być zabawka służąca do trzymania w rączce, co ułatwi swobodne dotykania różnorodnych faktur materiałów
  • Kostkę możemy zawiesić również zawiesić na drabince, w wózku podczas spaceru, lub na kręcącej się nad łóżeczkiem karuzeli

 

Dziękujemy Wam bardzo za uwagę oraz za śliczne zdjęcia Waszych prac! Jeśli artykuł był dla Ciebie pomocny, lub chcesz się podzielić własnym doświadczeniem napisz komentarz poniżej! 

 

Kategorie