Odpowiadamy, które tkaniny się nie gniotą. Przegląd materiałów dla perfekcjonistek

W sklepach odzieżowych nowe kolekcje ubrań zawsze wyglądają doskonale. Wyeksponowane odpowiednim naświetleniem, perfekcyjnie wyprasowane, pachnące nowością. Na sklepowych powierzchniach wyglądają doskonale. Kuszeni tą doskonałością zabieramy je do przymierzalni i kupujemy. Ale rzeczywistość jest inna: tkaniny się gniotą.

nie gniotą się

Jednak po pierwszym użyciu, kiedy wrzucamy ubrania do prania, dokładnie prasujemy, często już po krótkiej chwili zauważamy, że ubrania tracą swój blask, gniotą się. Często wystarczy tylko przejechać krótką trasę samochodem, a po wyjściu mimo, że dopiero zaczynamy dzień, nasze ubranie nie wygląda tak jak należy, jest po prostu pogniecione.

Dlatego zanim następnym razem skusimy się na zakup kolejnego elementu garderoby, zanim pozwolimy się oczarować, zwróćmy uwagę na metkę. To ona nam zdradzi, czy dane ubranie będzie nam doskonale służyć, czy tylko będzie podnosić nasz poziom irytacji z każda kolejną, mijającą godziną.

Szybki przewodnik po niektórych tkaninach.

Najważniejsze co musimy wiedzieć o tkaninach, aby ustrzec się przed nadmiernym gnieceniem materiałów to to, że niegniotące się tkaniny charakteryzują się przede wszystkim wysoką sprężystością i elastycznością. Tą cechę łatwo dostrzec. Wystarczy wziąć do ręki materiał. To właśnie dzięki tym właściwościom nigdy nas nie zawodzą. Jeśli nie jesteśmy pewni swojego badania, wystarczy dokładnie przeglądać metki.

Bawełna

To naturalne włókno pochodzenia roślinnego. Jest bardzo miękkie w dotyku. Posiada szereg wspaniałych właściwości. To tkanina naturalna, a więc bezpieczna, oddychająca, a przy tym znakomicie wchłania wilgoć. Jednak bawełna w czystej postaci, ta najbardziej naturalna, gniecie się.
gniotą się

Jedwab – odporny na zagniecenia

To włókno naturalne. To jedna z najbardziej szlachetnych tkanin i dość kosztownych. Jest to związane z tym, że koszt produkcji jedwabiu jest wysoki, co ma przełożenie na jego cenę. Nie ma chyba nikogo kto nie docenił jej wysokich walorów użytkowych. Jedwab jest niezwykle miły w dotyku, lejący się, gładki, zwiewny i co najważniejsze, może nie jest to tkanina, która się nie gniecie,  jednak w przypadku takiej tkaniny jak jedwab, trzeba się dość mocno natrudzić, żeby go zagnieść. Sprawdźcie sami!

Podszewka czarny

Len – mocno się gniecie

To naturalne włókno. Ma wiele wspaniałych właściwości. Len jest odporny na wysokie temperatury, przewiewny, doskonale chłonie wilgoć. Z tego powodu w kolekcjach wiosenno-letnich półki sklepowe są nim wypełnione po brzegi. Lniane bluzki, lniane spodnie, spódnice, i nie tylko. Len ma także duże właściwości antyalergiczne. Jednak  niestety len ma jedną wadę, gniecie się i to mocno, a przy tym jest trudny do wyprasowania.

Len malarski

Wełna – naturalne, ale niegniotące się włokno

To naturalne włókno. Posiada szereg szczególnych właściwości. Wełna jest bardzo przyjemna w dotyku. To tkanina termoizolacyjna, ogrzewająca, przewiewna, świetnie pochłaniająca wilgoć, a także jest odporna na przekształcenia. Nie trzeba jej prasować. Jedyną jej wadą jest to, że się mechaci.  Jednak w przypadku tkanin, które się nie gniotą zajmuje wysoką pozycję.

Poliester – odporny na gniecenie

To sztuczne włókno, a więc pojawia się obawa, że może uczulać, bo może. Jednak w przypadku poszukiwań tkaniny odpornej na zagniecenia poliester znajduje się w ścisłej czołówce. Ubrania, które są wykonane z poliestru są bardzo elastyczne i odporne na zagniecenia. Często nie musimy ich nawet prasować. Dlatego też, jeżeli zależy nam na codziennym komforcie jakim jest oszczędność czasu i schludny wygląd,  bluzka lub sukienka z poliestru będzie pełniła swoje zadanie wzorowo.

Dodatkowym walorem poliestru jest jego niska chłonność wilgoci, a więc, co się z tym wiąże, poliester także szybko schnie, a przy tym to tkanina lekka, łatwo się pierze. Jednak należy pamiętać, że jako sztuczny wytwór poliester nie przepuszcza powietrza, dlatego w połączeniu z bawełną, wełną lub wiskozą stanowi już dużo ciekawsze rozwiązanie.

Rzeczy z poliamidu nie gniotą się

To bardzo rozciągliwy materiał, który jednocześnie nie traci swojej formy. Dlatego właśnie jest także odporny na wszelkiego rodzaju zagniecenia. Dodatkową zaletą poliamidu jest to, że materiał ten bardzo szybko schnie, wręcz błyskawicznie. Z tej przyczyny zapewne jest tkaniną najczęściej wybieraną do szycia kąpielówek, strojów kąpielowych. Dla nas najważniejsze jest, że nie gniecie się.

Wiskoza

To naturalny materiał, który jednak zostaje chemicznie przetworzony. Wiskoza to bardzo przyjemna tkanina, miękka, gładka, lekka, przypominająca jedwab, a więc także bardzo przyjemna w dotyku. Jest także wytrzymała i dobrze przepuszcza powietrze. Jednak w przypadku naszych poszukiwań tkanin odpornych na zagniecenia wiskoza nie zajmuje wysokiej pozycji. Wiskoza dość mocno gniecie się, więc jeśli zależy nam na perfekcyjnym wyglądzie naszych ubrań przez wiele mijających godzin nie jest godna polecenia, choć kusi delikatnością i elegancją.

A na koniec

Sami wiemy, że niektóre tkaniny, takie jak np. jedwab, wiskoza, z których producenci ubrań szyją często wytworne, niezwykle kobiecie ubrania często są wybierane przez nas na szykowne kreacje.  Wybieramy je gdy chcemy wyglądać po prostu pięknie, rozsądek wówczas jest nieco zagłuszony. I czasem trudno przejść koło nich obojętnie mimo, iż wiemy jakie są ich słabe strony. Jednak są na to pewne sposoby. Jednym z nich jest to, że na wzorzystych tkaninach o wiele mniej widać zagniecenia, dlatego też,  jeżeli pokusimy się na kreację, która jednak gniecie się,  wybierzmy coś wzorzystego.

Bawelna lososiowa

Warto pamiętać, aby wypracować w sobie nawyk spoglądania na metki. Zachowajmy czujność, nawyk spoglądania na metki to dobry nawyk.  W innym przypadku szybko możemy pożałować zakupu.

Kategorie