Furoshiki - japońska metoda pakowania prezentów
Furoshiki od dawna jest częścią japońskiej kultury. Pierwotnie był to taki rodzaj kosmetyczki, ponieważ w okresie Edo w Japonii (od 1603 do 1868 r.) rozwinęła się wyraźna kultura kąpieli. Furoshiki może służyć jako podkładka pod talerz lub na piknik, a także jako dodatek i szalik. Tradycyjnie Furoshiki byli wykonane z tkaniny Chirimen. Jest to tkanina często nazywana krepą jedwabną. Dzisiaj do do produkcji Furoshiki są używane różne materiały: bawełna, jedwab, len, wiskoza. Typowe są duże wzory z motywami kwiatowymi lub tradycyjnymi, chociaż obecnie nie ma żadnych ograniczeń: możesz wybrać dowolny wzór lub materiał z naszego sklepu!
Ta wszechstronna metoda może być używana do transportu różnych artykułów. Zawsze zależy to od odpowiedniego węzła, aby zapakowany przedmiot można było łatwo i wygodnie przetransportować, a także bezpiecznie dostarczyć do miejsca przeznaczenia. To trochę jak krawat: niepoprawny węzeł sprawia, że całość wygląda dziwnie.
Pakowanie prezentów: wiązanie Furoshiki
Składanie i wiązanie furoshiki wcale nie jest trudne. W rzeczywistości sekret tkwi w prawidłowej technice składania. Tradycyjnie używa się kawałków kwadratowych, najczęściej o wymiarach od 50 x 50 do 100×100 cm. W międzyczasie jednak pojawiają się również mniejsze i znacznie większe warianty, które cieszą się dużą popularnością. W zależności od techniki składania i wiązania do przedmiotu o wymiarach ok. 20 cm będziesz potrzebować kawałku o wymiarach ok. 60 x 60 cm.
Istnieje wiele sposobów na złożenie i związanie furoshiki. Szczególnie pomocne są instrukcje składania z japońskiego Ministerstwa Środowiska:
Jak owinąć furoshiki?
Istnieje wiele sposobów na zawijanie furoshiki, a my zalecamy nauczenie się kilku różnych metod, aby uzyskać pewne zróżnicowanie między prezentami! Sposób, który zilustrowaliśmy poniżej, to prosty 6-stopniowy proces, który pomoże stworzyć piękny, ekologiczny i wyjątkowy prezent dla Twoich bliskich.
- Po pierwsze, zacznij od umieszczenia kwadratu furoshiki przed sobą, jak pokazano na zdjęciu, i umieść prezent na środku tkaniny. Mamy kawałek lnu z wiskozą o wymiarach 70 x 70 cm (może być mniejszy). Ten sposób pakowania sprawdza się w przypadku przedmiotów w kształcie prostokąta lub kwadratu, użyliśmy notesu o wymiarach 22 x 15 cm.
- Złóż górny róg na prezent, a następnie wsuń go pod prezent.
- Powtórz tę czynność z dolnym rogiem tkaniny, a następnie wsuń róg pod siebie, aby wszystkie krawędzie były zgrabne.
- Złóż jeden z boków na prezent i zwiń go pod sobą, aby zwężał się i tworzył ładne, czyste „ramię” materiału.
- Następnie powtórz to po drugiej stronie. Powinieneś mieć teraz dwa małe ramiona materiału.
- Zwiąż dwa ramiona materiału i voilà – gotowe! Uważamy, że niedoskonały i domowy charakter furoshiki jest częścią tego, co czyni go tak wyjątkowym. Jako dodatkowy szczegół spróbuj dodać gałązkę sosny lub coś z podwórka i ogrodu, niezależnie od pory roku!
Podczas wiązania Furoshiki są cztery podstawowe węzły, które powinieneś opanować i dzięki którym możesz używać tkaniny w każdy możliwy sposób:
Podsumowującc, z łatwością możesz zrobić własne furoshiki! Sprzątałaś swoją szafę i znalazłaś starą koszulę? Masz nowy kawałek materiału do pakowania prezentów furoshiki! Najlepsze jest to, że nie musisz posiadać maszyny do szycia. Pozostaw nieobrobione krawędzie!
Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Wam przygotować się na sezon świąteczny. Doceniamy dobre sugestie i chętnie opublikujemy Twój własny DIY projekt na naszym blogu! Pochwal się własnymi robótkami na naszej grupie na FB, stworzonej specjalnie dla naszych Klientów i prawdziwych miłośników szycia!
Dziękujemy za poświęcony na przeczytanie czas. Mamy nadzieję że ten poradnik był ciekawy i użyteczny!
Zapraszamy do naszego sklepu i życzymy przyjemnych i wygodnych zakupów!