Tkaniny i kolory świąteczne: symbole i tradycje

Witamy ponownie na naszym blogu! Święta Bożego Narodzenia – to magiczny czas, który sprawia każdemu z nas tyle radości. Dajcie znać w komentarzach, co sprawia, że Święta Bożego Narodzenia są dla Was wyjątkowe? Jednym z powodów, dla których tak bardzo lubimy sezon świąteczny, są tradycyjne dekoracje, w które ubiera się niemal każde mieszkanie, ulice i całe miasta. Jedno spojrzenie na połączenie czerwieni – zieleni przywołuje miłe wspomnienia i skojarzenia z Bożym Narodzeniem. Dzisiejszy wpis przedstawia kolory świąteczne i ich znaczenia, które możesz wykorzystać do stworzenia niezapomnianych świątecznych projektów. Dzięki temu wybierzesz najlepsze materiały, które już na pierwszy rzut oka cieszą oko i emanują świątecznym nastrojem. Istnieje kilka kolorów, które tradycyjnie kojarzą się ze świętami Bożego Narodzenia. Ale dlaczego je mamy i co reprezentują te kolory? Zapraszamy do lektury!

Świąteczne kolory i ich znaczenie

Czerwień - klasyczny kolor świąteczny

Tkaniny i kolory świąteczne: symbole i tradycje
Świąteczne kolory jak i każdy inny kolor mają znaczący wpływ na nasz nastrój i zachowanie człowieka. Warto jednak pamiętać, że nie każdy odcień odda świąteczny nastrój. Na podstawie najchętniej wybieranych kolorów w okresie świątecznym, przedstawiamy Wam materiały, idealne na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia!

Zielony kolor w świątecznym wystroju

Tkaniny i kolory świąteczne: symbole i tradycje
W średniowieczu w wielu częściach Europy w Wigilię często odbywały się „rajskie pokazy”. Opowiadano historie biblijne ludziom, którzy nie potrafili czytać. „Rajskie drzewo” w Ogrodzie Eden było zwykle kojarzone z sosną z przywiązanymi do niej czerwonymi jabłkami. Ponadto wieńce z ostrokrzewu symbolizowały koronę cierniową Jezusa, a czerwone jagody symbolizowały Jego krew.

Symbole: ostrokrzew bożonarodzeniowy, choinka – drzewko świąteczne.

Skojarzenia: Zimozielone rośliny, takie jak ostrokrzew, bluszcz i jemioła oraz drzewa iglaste, były używane od tysięcy lat do ozdabiania budynków podczas długiej północnej zimy. Zielony kolor przypomina, że zima nie będzie trwała wiecznie i już niedługo nadejdzie wiosna! Rzymianie wymienili się wiecznie zielonymi gałązkami w styczniu na znak szczęścia. W starożytnym Egipcie istniała tradycja przynoszenia gałązek palmowych do domów podczas świąt w środku zimy.

Czerwień - klasyczny kolor świąteczny

Tkaniny i kolory świąteczne: symbole i tradycje

Oczywiście kolor czerwony zawsze pozostanie najpopularniejszym i najczęściej używanym na święta.

Symbole: czerwone jabłka, strój Świętego Mikołaja, kwiat poinsecji.

Skojarzenia: Wczesne zastosowania czerwieni na Boże Narodzenie to jabłka na Drzewie Edenu. Czerwony to także kolor jagód ostrokrzewu, o których mówi się, że reprezentują krew Jezusa, gdy umarł na krzyżu. Jedną z najpopularniejszych i najpiękniejszych ozdób świątecznych jest poinsecja – wyjątkowa roślina, która kwitnie tylko w Boże Narodzenie raz w roku. Dzięki pięknym czerwonym kwiatom znana jest jako Gwiazda Betlejemska!

Czerwień - klasyczny kolor świąteczny

Tkaniny i kolory świąteczne: symbole i tradycje

Symbole: Złota pięcioramienna gwiazda, bogactwo i dobrobyt.

Skojarzenia: Złoto to kolor słońca i światła, które zimą są bardzo ważne. Zarówno czerwony, jak i złoty to kolory ognia, których potrzebujesz, aby się ogrzać. Złoto było również jednym z darów ofiarowanych Dzieciątku Jezus przez jednego z mędrców i jest tradycyjnie kolorem używanym do przedstawienia Gwiazdy Betlejemskiej, za którą podążali mędrcy. Srebro jest czasami używane zamiast lub w połączeniu ze złotem.

Kolor świąteczny: Biały

Tkaniny i kolory świąteczne: symbole i tradycje

Symbole: Śnieg, niewinność, czystość

Skojarzenia: W kulturach zachodnich biel często kojarzy się z czystością i spokojem. Ozdoby z białego papieru były również chętnie wykorzystywane do ozdabiania „rajskich drzew” – choinek. Opłatki przedstawiały chleb spożywany podczas Chrześcijańskiej Komunii lub Mszy Świętej jako przypomnienie, że Jezus umarł za nich. Biały jest używany przez większość kościołów jako kolor Bożego Narodzenia, gdy ołtarz jest przykryty białym obrusem.

Odcienie fioletu

Tkaniny i kolory świąteczne: symbole i tradycje
Fioletowy lub purpurowy uważamy za główny kolor Adwentu, ponieważ symbolizuje post i pokutę. W czasie Adwentu kościoły przykrywają ołtarz fioletową tkaniną. Ponieważ fioletowy jest kolorem królewskim, reprezentuje suwerenność Jezusa Chrystusa oraz przyjęcie i oczekiwanie na przyjście króla w czasie Adwentu. Obecnie kościoły mogą używać koloru niebieskiego zamiast fioletowego. Pierwsza świeca wieńca adwentowego, świeca nadziei lub świeca proroctwa jest fioletowa. Dodatkowo świeca miłości lub świeca anioła, która jest czwartą świecą adwentową, jest również fioletowa.

Róż w odsłonie świątecznej

Tkaniny i kolory świąteczne: symbole i tradycje
Jako kolor Adwentu, różowy używamy w niedzielę Gaudete, trzecią niedzielę Adwentu w Kościele katolickim. Kolor różowy nie tylko reprezentuje miłość i radość, ale także ukazuje zmianę sezonu ze skruchy na świętowanie. Świeca radości lub świeca pasterska, która jest trzecią świecą wianka adwentowego, jest koloru różowego.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł na temat tradycyjnych świątecznych kolorów pomoże Wam przygotować się na ten sezon. Jeśli przegapiliśmy jakąkolwiek wzmiankę o znaczeniu któregokolwiek z kolorów, daj nam znać, komentując poniżej. Doceniamy dobre sugestie i chętnie opublikujemy Twój własny DIY projekt na naszym blogu! Pochwal się własnymi robótkami na naszej grupie na FB, stworzonej specjalnie dla naszych Klientów i prawdziwych miłośników szycia! 

Dziękujemy za poświęcony na przeczytanie czas. Mamy nadzieję że ten poradnik był ciekawy i użyteczny! 

Zapraszamy do naszego sklepu i życzymy przyjemnych i wygodnych zakupów!

Kategorie