Jakość i bezpieczeństwo na pierwszy plan! Warto wybierać tkaniny bawełniane

Jakość i bezpieczeństwo na pierwszy plan! Przedstawiamy powody, dla których warto wybierać tkaniny bawełniane.

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym jak wiele sztucznych i szkodliwych substancji są nam każdego dnia dostarczane przez naszą skórę? Wielu z nich nie jesteśmy w stanie wyeliminować. Chlor w wodzie, jaki codziennie przedostaje się przez naszą skórę podczas porannego prysznica. Chemiczne dodatki do kosmetyków, które najczęściej, nawet jak są naturalne to stanowią 95% składu, pozostaje 5%…nie wiadomo czego. Kończąc na zanieczyszczeniach powietrza, które nie tylko wdychamy. Dlatego tak ważne jest, gdy możemy wybierać, aby postawić na wysoką jakość tkanin, które codziennie nas otulają. Dlatego warto zapamiętać ten skład: 100% tkaniny bawełniane.

tkaniny bawełniane

Co wiemy o bawełnie?

Bawełna to naturalne włókno, które otacza nasiona rośliny, występujące pod tą samą nazwą. Bawełna dziś bezspornie jest uznaną królową tkanin. Absolutny wytwór natury, bezpieczny dla skóry najbardziej wymagającej. Jednocześnie zapewniająca wysokie walory użytkowe, trwałość i bezpieczeństwo, co ma znaczenie szczególnie u osób skłonnych do alergii, podrażnień. Jednak bawełna jako cudowny wytwór natury ma szerokie zastosowanie. Po prostu wielką szkodą byłoby nie skorzystanie z jej cennych właściwości.

Jakie zastosowanie znalazła bawełna?

apteczka
Bawełna dziś ma szerokie zastosowanie w wielu branżach, jednak głównie znalazła swoje miejsce w branży tekstylnej i farmaceutycznej. Bawełna służy głównie do wytwarzania tkaniny miękkiej, zwanej tkaniną bawełnianą, która jest najbardziej popularną tkaniną w branży tekstylnej. Cieszy się jednocześnie w pełni zasłużoną sławą. Jednak nie tylko branża tekstylna ją doceniła. Bawełna ze względu na swoje szczególne właściwości absorpcyjne jest wykorzystywana w przemyśle farmaceutycznym do produkcji materiałów opatrunkowych, a także płatków czy wkładek kosmetycznych.

Ciekawostką może być fakt, że bawełnę wykorzystuje się do produkcji sieci rybackich oraz filtrów do kawy!, a także do produkcji papieru. W czasach zamierzchłych bawełny używano nawet do produkcji węży strażackich.

Co dają nam tkaniny bawełniane?

Tkaniny bawełniane mają silne właściwości higroskopijne, co oznacza, że doskonale radzą sobie z pochłanianiem wody. Tkaniny bawełniane są także bardzo wytrzymałe, a przy tym są przyjemne w dotyku, w kontakcie ze skórą, a co najważniejsze, nie podrażniają jej.

Duża przepuszczalność powietrza to kolejna ważna cecha i korzyść tkanin bawełnianych. Natomiast właściwości cieplno-izolacyjne tkanin bawełnianych są najlepsze ze wszystkich znanych włókien i mogą konkurować jedynie z wełną naturalną.

Warto podkreślić, że od kilku już lat dużym zainteresowaniem cieszy się bawełna organiczna. To zainteresowanie narasta z każdym rokiem. Alergie wśród dzieci i dorosłych to zmora naszych czasów. Ratunkiem jest bawełna organiczna. Uprawiana bez pestycydów i nawozów sztucznych sprawia, że jest całkowicie bezpieczna, dla najbardziej wymagających.

Na koniec nie możemy zapomnieć o tym, że tkaniny bawełniane oprócz tego, że są bardzo wytrzymałe łatwo się piorą i są odporne na wysoką temperaturę. Do tego są przyjemne w noszeniu, dobrze chłoną wilgoć.

Te wszystkie cenne właściwości bawełny spowodowały, że bawełna jest dziś niekwestionowaną królową tkanin.
korona

Kategorie