Twój mały przewodnik po tkaninach
Marzysz o rozpoczęciu swojej przygody z szyciem? Masz na oku parę projektów ale nie wiesz od czego zacząć, a przede wszystkim nie potrafisz wybrać odpowiedniego materiału? Zastanawiasz się co cechuje velvet, a czym wyróżnia się flanela lub dederon? Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje o poszczególnych tkaninach, by pomóc Ci podjąć właściwą decyzję!
Czas przełamać pierwsze lody!
Początki zawsze są trudne i dotyczy to każdego, bez wyjątku! 😉 Od czegoś trzeba zacząć, a najlepiej od początku, czyli historii sprzed setek tysięcy lat! Zapoznajmy się z książkową definicją tkaniny:
“Tkanina – wyrób włókienniczy płaski powstający w wyniku przeplatania ze sobą (według założonego splotu) wzajemnie prostopadłych układów nitek osnowy i wątku.”
Proces wytwarzania tkaniny nazywa się tkaniem i wykonywany jest na krosnach tkackich (ręcznych lub mechanicznych). Półproduktem do produkcji tkanin jest przędza tkacka?
Pierwsze wyroby, które przypominały tkaniny wytwarzano już przed ponad ośmioma tysiącami lat. Nie były to natomiast tkaniny w dzisiejszym rozumieniu, ponieważ co ciekawe w ich skład wchodziły luźno splecione włókna, trawy, paski ze skór zwierzęcych, oraz cienkich gałęzi i pnączy! Wysokiej jakości tkanina lniana w wyrafinowanej formie miała swoje narodziny w starożytnym Egipcie ok. XXVII-XXII w. p. n. e. , była ona bardzo cienka i przejrzysta. Dopiero opanowanie techniki skręcania mokrych włókien zapoczątkowało wytwarzanie tkanin lnianych przemysłowo.
A jak było w Polsce?
“Najstarsze zachowane na terenie Polski tekstylia pochodzą z neolitu, czyli z czasów, kiedy zaczęto uprawiać rolę i hodować zwierzęta (od V do k. III tysiąclecia p.n.e.). Jest to m.in. fragment maty znalezionej przed II wojną światową na terenie Huty Łączyńskiej na Pomorzu” – tłumaczy prof. Jerzy Maik (z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN), specjalizujący się w badaniu dawnych tkanin.
Na terenie Europy, przez tysiąclecia najbardziej popularnymi surowcami, były wełna oraz len! W Polsce tkaniną dobrze znaną był również jedwab, który pochodził z Chin, natomiast stać go było jedynie niewielu – najbardziej zamożne osoby!
Profesor Jerzy Maik dodaje – ,,Dziś proporcje się odwróciły – tkaniny sprowadzane z Państwa Środka są nawet tańsze niż rodzime, ale ich jakość pozostawia często wiele do życzenia.”
Jakimi kryteriami należy się kierować przy wyborze materiału?
Zanim wybierzemy się do sklepu lub hurtowni tkanin, powinniśmy zadać sobie najważniejsze pytanie: czemu kupowany materiał ma służyć, jakie ma mieć zastosowanie, oraz jakie kryteria ma spełniać!
Inny materiał będzie potrzebny na pościel, inny na narzutę na łóżko, a jeszcze inny na zasłony. Sprawa oczywista? Nie dajmy się zwieść pozorom, pamiętajmy, że wchodząc do sklepu z tkaninami, czy też przeglądając sklep internetowy, jesteśmy narażeni, na kuszenie przez wiele pięknych wzorów i kolorów, wszystko może wydawać się nam nagle potrzebne, co wcale nie musi pokrywać się z naszymi rzeczywistymi potrzebami! 😉 Dlatego bądźmy zwarci i gotowi.
Praktyczny podział cech:
1. Strona wizualna
- Jak się układa?
Czy materiał jest sztywny i trzyma formę, czy też jest lejący?
- Materiał jest matowy, czy z połyskiem?
- Jak zachowuje się kolor tkaniny, czy reaguje na zmianę ułożenia?
- Czy materiał jest pokryty fakturą?
- Czy materiał jest sztywny i trzyma formę, czy też jest lejący?
2. Strona techniczna
- Jaki jest splot tkaniny?
- Jakie są warunki pielęgnacji?
W jakiej temperaturze należy prać materiał, czy można ją prasować itd.
- Czy tkanina jest kurczliwa?
- Jak reaguje na światło?
- Czy materiał łatwo się gniecie?
Teraz już wiecie o co pytać się naszych pracowników sklepu, którzy, czekają na Was z otwartymi ramionami, gotowi by podzielić się wraz z Wami swoim doświadczeniem i wiedzą w zakresie tkanin.
Podstawowy podział tkanin:
1. Tkanina Bawełniana
Jest to materiał, który w swoim składzie ma 100% bawełny. Bawełna przez wielu uważana jest za najlepszy materiał. Jest ona bardzo wytrzymała, długo zachowuje swoje właściwości.
Tkanina doskonale przepuszcza powietrze oraz oddycha, dzięki czemu komfort podczas korzystania z produktów stworzonych z materiału jest bardzo wysoki! Tkanina bawełniana wykorzystywana jest do szycia ubrań, dodatków, toreb bawełnianych, pościeli czy zasłon!
Bawełna dzieli się na:
Bawełna w naszym sklepie z tkaninami dzięki najwyższej jakości, ma tak wiele zastosowań, że jedynym ograniczeniem na wykorzystanie jej jest jedynie wasza wyobraźnia.
2. Aksamit
Jeden z najbardziej szlachetnych tkanin, która charakteryzuje się krótką okrywą włosową. Wyróżnia się miękkością oraz delikatnością.
Subtelny w dotyku materiał chętnie wykorzystywany jest do szycia szykownych elementów dekoracyjnych wnętrz, oraz strojów. Jest to mocna i wytrzymała tkanina, nie jest także sztywny co czyni go materiałem pełnym szyku o wielu zastosowaniach!
Wbrew pozorom, jest to tkanina wyjątkowo łatwa w pielęgnacji, z której przy użyciu szczoteczki natychmiastowo można pozbyć się z pyłków kurzu!
3. Minky
Materiał Minky uwielbiany jest przede wszystkim za wyjątkową miękkość. W dotyku przypomina aksamit. Z uwagi na jego przytulny i bardzo delikatny charakter często wykorzystywany jest do szycia elementów wystroju wnętrz: poduszek, kocyków, narzutek, oraz do tworzenia wszelkich akcesoriów dla dzieci: od otulaczy, do mięciutkich zabawek!
Materiał posiada certyfikat Oeko- Tex Standard 100, co zapewnia o jego bezpieczeństwie. Tkanina jest wolna od szkodliwych substancji, oraz termoaktywna.
4. Velvet
Wyjątkowo mięsista w dotyku tkanina, wykonana z włókna poliestrowego. Jest stosunkowo cienka, o nierozciągliwej strukturze.
Zarówno w dotyku jak i w wyglądzie tkanina przypomina aksamit. Elegancka i szlachetna tkanina sprawdzi się jako narzuta na łóżko, czy poduszka, idealnie uświetniając wystrój wnętrza.
W naszej ofercie posiadamy zarówno velvet gładki jaki i pikowany w wielu kolorach!
Przy wyborze tej tkaniny warto pamiętać o tym, że wariant pikowany w naszej ofercie posiada aż trzy warstwy: flizelinę, ocieplinę oraz tkaninę. Sprawia, to, że materiał jest grubszy i jeszcze bardziej miękki, co znacznie wyróżnia go na tle pozostałych tkanin.
5. Flanela
Ciepły i delikatny materiał otuli każdego w chłodniejszy dzień, a wszystko dzięki temu jak dobrze utrzymuje ciepło. Flanela jest delikatna, oraz nie jest sztywna. Ładnie się układa, a także nie uczula, dzięki czemu idealnie nadaje się dla alergików oraz dzieci.
Jest ona dostępna w różnych wersjach kolorystycznych.
6. Polar
Polar jest bardzo miękki , a także elastyczny – materiał świetnie dopasowuje się do ciała. Jest on termoaktywny oraz genialnie utrzymuje ciepło. Cechy polaru czynią go idealną tkaniną do uszycia kocy.
W naszym sklepie występują dwa rodzaje polaru:
Różnią się one grubością, dzięki szerokiej ofercie staramy się spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów!
7. Dederon
Jest to szczególnie wytrzymały materiał. Wykorzystywany jest do szycia fartuchów, a przede wszystkich flag. Jest to lekka i delikatna w dotyku tkanina.
Materiał świetnie sprawdza się w różnych warunkach pogodowych.
Dederon wyposażony jest w małe pory, które przepuszczają powietrze, dzięki temu faga wykonana z tego materiału nie łopocze na wietrze, a sprawnie powiewa!
8. Drelich
Jest to bardzo gruby materiał o niezwykle dużej odporności na tarcia oraz uszkodzenia.
Tkanina jest bardzo trwała, dlatego też idealnie sprawdza się do szycia fartuchów, zasłon i kombinezonów.
Sprawdza się też przy szyciu pokrowców na materace czy markiz i rolet!
Dederon i drelich to to samo?
Wierzymy, że teraz, każdy po przeczytaniu tego wpisu jest w stanie odpowiedzieć na zadane pytanie w tytule! I potwierdzamy: nie. Dederon i drelich to nie jest to samo! 😉 Mamy nadzieję, że ten podział i zbiór informacji rozświetli Wam wiele, pomoże lepiej przygotować się do rozpoczęcia samodzielnego szycia, oraz będzie dobrą bazą by dalej rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym zakresie!
Jeśli nasz wpis nie wystarczająco odpowiada na gnębiące Was pytania, zapraszamy do kontaktu z nam oraz do odwiedzania naszego sklepu i hurtowni z tkaninami!
Zawsze służymy pomocą!