Dzianina dresowa – jak z niej szyć?

Dzianina dresowa, czyli inaczej dresówka pętelka, to niezwykle wdzięczny materiał. Jest miękka, elastyczna i wygodna w noszeniu. Nic więc dziwnego, że jest chętnie wybierana do szycia z niej ubrań. Jednak jak z niej szyć, by nic nie zepsuć? 

W artykule przeczytasz: 

dzianina dresowa

Szycie z dzianiny dresowej – co musisz wiedzieć na początek? 

Dzianina to szczególny materiał, który występuje w wielu wersjach, jak dzianina dresowa czy dzianina single jersey. Dresówka z kolei występuje w dwóch rodzajach. Pierwszy to tzw. dresówka pętelka, której cechą charakterystyczną jest splot w pętelki. Jej jedna strona jest gładka, a druga ma niewielki oczka, stąd jej nazwa. To materiał dość cienki i elastyczny – idealny zarówno na ubrania letnie, jak i całoroczne. Można także wyróżnić dresówkę drapaną, która jest już grubsza i zdecydowanie polecana do ubrań na zimę. 

Wiele osób uważa, że dzianina dresowa to jedna z łatwiejszych do szycia tkanin. Rzeczywiście – jest elastyczna i miękka, a poza tym można szyć z niej bez użycia overlocka, więc nadaje się dla początkujących. Jednak jest kilka rzeczy, o których trzeba pamiętać.

dresówka pętelka

Jak szyć z dzianiny dresowej?

Dresówka pętelka to materiał elastyczny – jest to zarówno zaleta, jak i wada. Elastyczność to pożądana cecha ubrań, jednak podczas szycia pojawić się mogą trudności. Materiał lubi się zwijać, przeciągać, więc łatwo o nierówności. Jak tego uniknąć?

Po pierwsze – przygotuj odpowiednią igłę. Najlepsza jest taka z zaokrągloną końcówką, gdyż swobodnie będzie przechodzić przez pętelki. Unikniesz w ten sposób dziur w dzianinie i jej nie uszkodzisz. 

Ważna jest też wielkość igły, która powinna być dopasowana do gramatury materiału. Dzianina o grubości powyżej 90 g/m2 – czyli na przykład dresówka, wymaga grubszej igły. 

Po drugie – ściegi. Wybierz te elastyczne, gdyż sam materiał taki jest, a do tego podczas użytkowania dzianina rozciągnie się i zbyt ciasne szwy mogą po prostu pęknąć. 

Po trzecie – nie powinno się szyć dzianiny dresowej przy samym brzegu. Elastyczne materiały, takie jak dresówka, mają skłonność do falowania i rozciągania się, a szycie na samym krańcu tkaniny temu sprzyja. Dobrze zostawić minimum 3 mm zapasu.

dresówka

Co można uszyć z dzianiny dresowej?

Dzianina dresowa najczęściej jest wykorzystywana do szycia ubrań. Wychodzą z niej bardzo ciekawe sukienki, bluzy, spodnie, a także spódniczki czy nawet czapki – zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Jest to więc materiał bardzo uniwersalny. 

Jednak dresówka jest szczególnie popularna wśród dzieci. Mamy ochoczo go wykorzystują do szycia śpioszków, bluzeczek i sukienek dla swoich pociech. Dzianina dresowa zapewnia bowiem pełną swobodę ruchów, więc jest ona wręcz stworzona dla dzieci. 

Dresówka to dzianina bawełniana – produkowana z najwyższej jakości materiału oznaczonego certyfikatami. Jest zatem całkowicie bezpieczna dla dziecka oraz nie podrażni jego skóry i nie wywoła alergii. Ale ubranka dziecięce to nie jedyne, co można z niej uszyć. Ciekawym pomysłem jest uszycie z niej maskotek lub innych zabawek dla dziecka. Można wykorzystać ją w tablicach sensorycznych lub jako element w pałąku lub macie edukacyjnej. 

A Ty co z niej uszyjesz?  🙂

Kategorie