Maseczka ochronna – uszyj ją samemu!

maseczka ochronna

Maseczka ochronna to ostatnio bardzo popularny produkt, który warto mieć w swoim domu. Pozwala osłonić się od osób kaszlących i kichających w bliskim otoczeniu, a także zabezpieczyć innych, w przypadku gdy sami jesteśmy chorzy. Maseczka diy to zatem prosta maseczka, która ochroni przed rozprzestrzenianiem się wirusów.

W przypadku maseczek zrobionych własnoręcznie można pokusić się o nieco bardziej ekstrawagancje projekty. Do jej uszycia możesz użyć kolorowych, oryginalnych materiałów, które pozwolą wyróżnić Ci się na ulicy. 

 

Z czego można uszyć maseczkę ochronną?

Maseczkę ochronną do użytku własnego można uszyć przede wszystkim z:

  • bawełny,
  • flizeliny,
  • dzianiny, np. jerseyu lub dresówki,
  • a nawet z ręcznika papierowego!

 

maseczka

Czy maseczka ochronna diy chroni przed koronawirusem? 

Maseczka ochronna diy nie wystarczy, by ochronić się przed wirusami. Najlepszym sposobem na ochronę jest przestrzeganie zasad higieny i zaleceń lekarzy. Przede wszystkim dbaj o siebie i wzmacniaj swoją odporność, a także unikaj tłumu i nie dotykaj twarzy palcami. 

 

Maseczka ochronna sprawdzi się w środkach komunikacji miejskiej, w których trudno utrzymać bezpieczny dystans. W tego typu miejscach łatwo o “złapanie wirusa”, a maseczka nałożona na twarz może nieco ograniczyć to ryzyko. Jednak przede wszystkim należy ją nosić, gdy sami mamy objawy choroby. 

jak uszyć maseczkę

Jak uszyć maseczkę ochronną? 

Maseczki ochronne możesz kupić w sklepach i aptekach. Jednak ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na nie w placówkach medycznych, nie warto kupować gotowych. Maseczkę ochronną bez większego trudu uszyjesz sama w domu! Prezentujemy najprostszą wersję. 

Aby uszyć prostą maseczkę, potrzebujesz kilka niezbędnych rzeczy. Przygotuj: 

  • materiał (np. 100% bawełna, flizelina lub jersey),
  • gumkę,
  • nożyczki,
  • igłę z nitką/maszynę. 

 

Krok 1.

Wytnij z materiału fragment o wymiarach ok. 17 x 20 cm. Wskazówka: Maseczkę możesz uszyć zarówno z samej bawełny, samej flizeliny, jak i z połączenia obu tych materiałów. Wtedy flizelina posłuży jako materiał wewnętrzny.

Krok 2. 

W bawełnianym fragmencie zrób pośrodku 3-4 plisy w odstępstwie ok. 3 cm od siebie – zakładki wyprasuj żelazkiem, aby je utrwalić. 

Krok 3.

Obszyj krawędzie materiału – nie musisz robić dużych zakładek. Chodzi tylko o nadanie kształtu maseczce. 

Krok 4. 

Przyszyj gumki po obu stronach – przymierz je najpierw i dopasuj długość gumek do swojej twarzy.  

 

Mamy nadzieję, że ten prosty poradnik wyjaśnił nieco, jak uszyć maseczkę ochronną. Pamiętaj, że taka maseczka jest wielokrotnego użytku, ale należy ją prać po każdym użyciu.

 

2 Comments

  1. Thank you. It’s very welcome in these days. Stay safe. Martina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *