Mikrokulki szklane

Kulki szklane - co to jest?

Od standardowych kocyków i kołder, modele obciążeniowe różnią się zwiększoną wagą. Są znacznie cięższe, na tym właściwie polega ich efekt terapeutyczne. Dzięki temu kołdra znacznie lepiej utrzymuje ciepło, delikatnie uciska ciało śpiącej osoby zapewniając poczucie bezpieczeństwa i komfortu, wynika imitacja przytulania się i poczucie bliskości, jak w ramionach bliskiej osoby. Wagę kołdry zwiększa specjalny materiał wypełniający - granulat szklany. Jest to wyjątkowy, uniwersalny i ekologiczny materiał, który pozytywnie wpływa na stan fizyczny i psycho-emocjonalny człowieka.

Kołdra sensoryczna - czym jest?

Kołdra obciążeniowa działa jak “trener” sensoryczny: zwiększa przepływ informacji do mózgu z receptorów dotyku i nacisku, które znajdują się na powierzchni i wewnątrz naszego ciała. Innymi słowy, poprawia komunikację między dwoma ważnymi typami receptorów a mózgiem. Lekarze twierdzą, że poprawia to proprioceptywne sprzężenie zwrotne. Kołdra sensoryczna to narzędzie do pozbycia się stresu, napięcia nerwowego, bezsenności. Zaburzenia snu powodują problemy zdrowotne: zaburzenia metaboliczne, choroby układu sercowo-naczyniowego, ciągłą drażliwość, obniżoną produktywność. Natomiast stymulacja głębokiego ciśnienia działa na każdego. Przywrócenie niezawodnego „kanału komunikacyjnego” między ciałem a mózgiem prowadzi do szybkich pozytywnych zmian.

Jak dopasować wymiary kołdry sensorycznych?

Należy pamiętać, że zbyt duży ciężar kołdry może zaszkodzić użytkownikowi, zwłaszcza jeśli mówimy o dzieciach. Uszyta kołdra musi pasować do wzrostu i wagi człowieka. Zaleca się stosowanie kocyka sensorycznego o wadze 10-15% masy ciała dziecka. Również nie należy kupować kołder obciążeniowych „na wyrost”, czyli z nadmierną wagą i rozmiarem. Zbyt duża kołdra nie będzie spełniać swoje funkcje, ponieważ część jej ciężaru zostanie rozłożona na boki. Przed uszyciem takiej kołderki najlepiej wziąć pod uwagę wzrost dziecka/rozmiar noszonych ubrań. Na przykład dziecko nosi rozmiar 122 cm - odpowiednia będzie kołdra o długości 140 cm.

Zaletą kołdry szytej ręcznie jest możliwość idealnego dopasowania jej wymiarów do indywidualnych wymiarów wagi i wzrostu człowieka. Dobrze dopasowany kocyk sensoryczny dla dziecka powinien służyć 1-2 lata, dopóki nie będzie za mały lub za lekki na wagę dziecka. Kocyki sensoryczne uszyte dla osoby dorosłej mogą służyć przez wiele lat.